En församling mitt i livet

Längtan efter varandra blir en drivkraft för att hitta nya vägar. Döderhults församling inbjuder till ­gemenskap på den plats i världen – och i livet – där du ­befinner dig. 

Insamling till viktigt arbete

Under 2021 fokuserar Döderhults församlings årliga insamling på Projekt 190 – ”Stöd varje flickas rätt till sin egen kropp”. Pengarna går till utbildning och påverkansarbete med syfte att skapa hållbar förändring kring könsstympning. 

– Det är ett väldigt viktigt arbete som pågår i Tanzania, säger Miranda Digréus, samordnare för församlingens inter­nationella arbete.

Ge din gåva via Swish (123 222 21 49) eller Bankgiro (5846-5279). Märk din betalning med ”P190”

Påskberättelsen i nytt format

Församlingens barngrupper står för sång och skådespeleri i den populära påskmusikalen, som i år är helt digital. Musikalen bygger på påskberättelsen
från bibeln med scener från intåget i Jerusalem, gripandet i Getsemane och rättegången inför Pontius Pilatus.

Se påskmusikalen på församlingens hemsida eller Facebook-sida:
www.svenskakyrkan.se/doderhult
www.facebook.com/doderhultsforsamling

Podcast om tro och liv

Ett undervisande, vardagligt ­samtal om tro och liv. Det är devisen för Döderhults­podden. Med avstamp i ­vardagen kläs livets svåra frågor i enkla ord. Döderhultspodden finns att lyssna på i följande appar: Spotify, Google Podcast, Podcaster, Podbean

Mer från Döderhults församling

Aftonbön på Zoom

Onsdagar kl 21.00

En stilla stund

Digital andakt från Stillhetens kapell. Torsdagar kl 13.30

Öppen kyrka

Församlingens kyrkor i Bockara, Döderhult, Kristdala och Påskallavik är öppna varje dag kl 09.00-15.00

Sorggrupp

Döderhults församling erbjuder dig en kravlös samtalsgrupp där du möter människor som delar den egna erfarenheten av sorg. Gruppen träffas på Ekersro sex gånger med start måndagen den 3 maj. Därefter den 10 maj, 24 maj, 7 juni, 21 juni och 5 juli. Du är välkommen att anmäla dig även om du tillhör en annan församling. Kontakta Monia Ivarsson på 0491-76 11 15 eller monia.ivarsson@svenskakyrkan.se

Text: Jonas Axelsson

Foto: Curt-Robert Lindqvist